زیبایی را با ما تجربه کنید

  • 02126359877

دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان
تغذیه در سنین رشد کودک بسیار مهم است از این رو توجه به سلامت دندان ها در کودکان در سنین رشد بسیار مهم است. لذا دندانپزشکی کودکان جهت حفظ سلامت دهان و دندان و سلامت جسمی کودکان بسیار مهم می باشد. با توجه به نیاز کودکان به مراجعه به دندانپزشکی در سنین پایین معمولا ترس و اضطراب نسبت به پزشکان در کودکان وجود دارد لذا دندانپزشکی کودکان در محیط جذاب و فانتزی منجربه جلب نظر کودک شما می شود و میزان ترس و اظطراب کودک را میکاهد.
کودکان دارای ۲۰ دندان شیری می باشند که رویش دندان های شیری معمولا از ۵ تا ۷ ماهگی شروع می شود ولی یک کودک ممکن است از یک ماهگی هم حتی شروع به رویش دندان های شیری کند و همینطور امکان دارد تا سن ۱/۵ سالگی هم رویش دندان به تاخیر بیفتد که امری طبیعی است. کودک تقریبا هر ۶ ماه ۴ دندان در میاورد و تا پایان ۳ سالگی رویش دندان شیری تکمیل می شود. وجود فاصله بین دندان شیری طبیعی است و نباید نگران آن باشید.

 

 

 

 

رویش دندان شیری غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد. اولین نشانه درآوردن دندان، قرمزی تدریجی بثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر می شود. بزاق دهان کودک افزایش می یابد، کو اشتها شده و خوب غذا نمی خورد. زیاد گریه می کند، ناآرام بی خواب می شود. گاهی ممکن است تب مختصری هم داشته باشد.
برای آرام شدن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید می توانید یک تکه یخ کوچک را در پارچه تمیز پیچیده و روی لثه متورم بگذارید. حلقه های لاستیکی مخصوص نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال می توان به کودک داد تا گاز بگیرد.

 

 

 

 

به محض ظاهر شدن دندان در دهان کودک این نا آرامی ها پایان میگیرد.
جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان استفاده از مسواک وخمیر دندان ویژه کودکان توصیه میشود. اگربه پوسیدگی دندان کودکان توجه نشود این پوسیدگی ها رشد کرده ودر وسعت بالاتر اتفاق می افتد که منجربه درد دندانی شده و بایستی درمان دندان نوع دیگری به خود بگیرد. برخی فکر میکنند که دندان های شیری کودکان نیازی به درمان ریشه و عصب کشی ندارد ولی درمان ریشه دندان شیری کودکان نیز مهم بوده چراکه این دندانها در تغذیه کودکان موثر بوده ودر رشد سلامت کودک نقش بسزایی دارند. هفتاد درصد ناهنجاریهای اکتسابی که نیازبه درمان ارتودنسی دارند ناشی از زود ازدست دادن دندانهای شیری و وجود فضای خالی بین دندانها یا نبود فضای لازم جهت رویش دندانهای دائمی زیرین ونهفته شدن دندان دایمی ناشی میشود.
دندان شیری پوسیده، پوسیدگی رابه دندان شیری ودائمی داخل دهان سرایت میدهد.والدین درآموزش مسواک زدن به کودکان نقش مهمی دارند. استفاده از ژل فلوراید، فیشورسیلنت وانتخاب مسواک مناسب وخمیر دندان نیز بر سلامت دندانهای کودکان موثر است. نوع مسواک نامناسب برای کودک منجربه حساسیت دندان ویا تحلیل لثه میشود.
ازنکات مهم درسلامتی دندان استفاده ازمواد غذایی مناسب است . کودکان ازتنقلات نظیر شکلات ونوشابه های گازدار کمتر مصرف کنند.
اولین مراجعه کودک به دندانپزشکی در زمان رویش اولین دندان شیری شکل میگیرد. ترس واظطراب درکودکان مضاعف می باشد وطبیعی بوده ومقتضی سن پایین کودکان است. ولی یکسری عوامل منجربه تشدید ترس واظطراب کودک میشود. ناآشنا بودن کودکان به محیط دندانپزشکی یا تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی یا گفتگوی نامناسب اطرافیان و والدین درباره درمانهای دندانپزشکی یا حتی سابقه بد کودک دردرمانهای پیشین همه از عواملی هستند که ترس واظطراب را تشدید میکند. جهت کاهش اظطراب کودکان والدین نقش مهمی را ایفا میکنند بطوریکه با اموزشهای مناسب به کودکان خود میتواند درصد این اظطراب را بکاهند. تصاویر وساختن ماکت وتجهیزات دندانپزشکی میتواند در آموزش کودکان موثر باشد. والدین نباید در حضور کودکان درباره تجربیات ناخوشایند خود از دندانپزشکی صحبت کنند.
اولین دندان دایمی حدود 6 تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

دندان شيري

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود. در غیر این صورت دندان های شیری مجاور به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک نامنظم می شوند.

 

 

 

 

1. در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.
2. دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد.
3. در صورتی که این اختلال دیر تشخیص داده شود به صورتی که دندان دایمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دایمی به جای اصلی خود باز نمیگردد و نیاز به ارتودنسی پیدا می کند.
4. مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دایمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

برای دریافت هزینه خدمات دندانپزشکی اطفال می توانید با شماره های مطب با ما در ارتباط باشید

اینستاگرام

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری مطب

روزهای زوج 10:00 تا 20:00

تهران سعادت آباد

میدان کتاب، بلوار فرحزادی، بعد از اریکه ایرانیان، نبش کوچه ایرانی (بانک سرمایه)، ساختمان مروارید، پلاک52، طبقه سوم

گرفتن وقت اینترنتی

[email protected]