زیبایی را با ما تجربه کنید

  • 02126359877

درمان ریشه

درمان ريشه

دندان از سه قسمت عمده مينا،عاج و پالپ تشكيل شده است. در عصب كشي مواد عفوني و عصب موجود در دندلن خارج مي شود. اگر پالپ دچار عفونت شود دندانپزشك ان را بر ميدارد. به اين اعمال درمان ريشه دندان گفته مي شود.

درمان ریشه

 

به طور معمول هر دندان بين يك تا سه ريشه دارد كه در برخي از موارد تعدادي ريشه اضافي نيز وجود دارد.

مراحل عصب كشي شامل خارج كردن عصب دندان، تميز كردن و پر كردن دندان مي باشد. از علايم درگيري عصب دندان مي توان به درد در زمان مصرف غذا و نوشيدني اشاره كرد. ورم لثه، ترشح عفونت، ورم صورت و تيره شدن دندان و حتي درد در زمان دراز كشيدن اشاره كرد.

از شايعترين علايم درگيري عصب حساسيت شديد دندان به سرما و گرما مي باشد. در مواقع خاصي هم با پوسيدگي مزمن ممكن است بيمار دردي نداشته باشد ولي لزوما عدم وجود درد نشانه بيماري پالپ نيست.

در صورتي كه دنداني نياز به درمان ريشه داشته باشد ولي درمان به تعويق بيفتد امكان از بين رفتن دندان با گسترش پوسيدگي وجود دارد و در اين شرايط دندان كشيده شده بايد با يكي از روش هاي ايمپلنت و بريج و … جايگزين شود.

در صورت عدم درمان دندان عفوني شده عفونت از ريشه وارد بافت هاي اطراف شده و منجر به ابسه يا عفونت هاي استخوان شده كه تنها راه درمان كشيده شدن دندان است. با پيشرفت پوسيدگي دندان و رسيدن پوسيدگي به مينا و عاج و نهايتا به پالپ التهاب پالپ را منجر مي شود.

آناتومی دندان

 

علاوه بر پوسيدگي ضربه به دندان، حركات و نيروهاي بيش از حد ارتودنسي و بيماري هاي لثه، تروماي اكلوزال، كورتاژ عميق ناحيه پري راديكولار نيز باعث صدمه به پالپ دندان مي شود.

مراحل درمان ريشه:

معاينه و بررسي وضعيت و ميزان اسيب دندان

بي حسي موضعي دندان

دسترسي به پالپ دندان و كانال دندان

محاسبه و تخمين طول كانال ريشه

تميز كردن و حذف پالپ دندان

پر كردن كانال تا انتهاي اپيكال

ترميم موقت

ترميم دايم

در درمان پالپ گاهي اوقات در كانال ريشه داروهايي جهت حذف هرگونه عفونت احتمالي تزريق مي شود در موارد عفونت در سطح وسيع تر با تجويز دندانپزشك انتي بيوتيك مصرف مي شود.

درمان ريشه دندان عفوني :

وجود درد بعد از درمان ريشه غير طبيعي نبوده و بخاطر تحريك عصب دنداني در انتهاي ريشه مي باشد كه با تجويز مسكن و گذر زمان قابل ترميم است همچنين ميزان التهاب پس از درمان ريشه طبيعي بوده جاي هيچ گونه نگراني نيست . به هر دليلي درمان ريشه با شكست مواجه شود نياز به درمان مجدد ريشه مي باشد.

با درمان ريشه دندان و مراقبت هاي صحيح بعد از آن ماندگاري دندان بالا مي رود و مي توان تا پايان عمر از دندان عصب كشي شده استفاده كرد. توجه داشته باشيد كه معمولا دندان هاي عصبي كشي شده پس از درمان ريشه نياز به روكش خواهند داشت و اين موضوع كه دندان نياز به روكش دارد يا نه با معاينه توسط دندانپزشك مشخص مي شود.

براي دريافت هزينه خدمات درمان ريشه مي توانيد با شماره هاي مطب با ما در ارتباط باشيد.

اینستاگرام

به روزترین مطالب دندانپزشکی

ساعت کاری مطب

روزهای زوج 10:00 تا 20:00

تهران سعادت آباد

میدان کتاب، بلوار فرحزادی، بعد از اریکه ایرانیان، نبش کوچه ایرانی (بانک سرمایه)، ساختمان مروارید، پلاک52، طبقه سوم

گرفتن وقت اینترنتی

[email protected]